اهدای کتاب به کتابخانه میراث فرهنگی -  سه شنبه 1 بهمن 1398 ساعت 8:59
 • گزارش ویژه " هفته آشنایی با مشاغل "
    

   
        هفته ی معرفی مشاغل که هر ساله در یکم تا هفتم اردیبهشت در مدارس برگزار می شود، فرصت مغتنمی است تا دانش آموزان دوره های مختلف تحصیلی با مشاغل گوناگون و لزوم آنها در جامعه آشنا شوند.
        در همین راستا دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ ها وابسته به معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با توجه به وظایف ترویجی خود، سعی بر آن داشته تا با همکاری اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی،از این مهم بهره برداری کرده و دانش آموزان را با حوزه گوهرسنگ ها و مشاغل وابسته به آن از جمله گوهرتراشی، گوهرشناسی، فیروزه کوبی، طراحی زیورآلات و حکاکی روی نگین گوهرها و همچنین رشته های دانشگاهی مرتبط  مثل: مهندسی معدن،مهدسی زمین شناسی، مهندسی ساخت و تولید، طراحی دستی و کامپیوتری جواهرات و... آشنا نموده، تا ضمن معرفی آنها، دیدگاهی روشن برای داشن آموزان و مربیان نسبت به این مشاغل ایجاد کنند.
        طی این بازدیدها دانش آموزان پایه نهم و هنرستان های کار و دانش مربوطه از نواحی هفت گانه مشهد، از دو مرکز فعال در این زمینه، واقع در موزه بزرگ خراسان و مرکز آفرینش های هنری خانه ملک دیدن نمودند. تعداد 421 دانش آموز دختر از دو مرکز فعال در این حوزه دیدن کردند که پخش کلیپ های ترویجی و همچنین بازدید از موزه گوهرسنگ ها واقع در موزه بزرگ خراسان و کارگاه های عملی در خانه ملک از جمله برنامه های انجام شده بود.


  آسیب شناسی:
  1. وجود اقتصاد تک محصولی متکی بر نفت، مانع حضور پر رنگ بخش معدن در عرصه اقتصاد کشور است. سنگ قیمتی یکی از منابع درآمدزا و اشتغال زا،اما ناشناخته در کشور ما می باشد که پتانسیل های هنگفت پر سودی را در خود انباشته نگاه داشته. از مزایای کار بر روی گوهرسنگ ها می توان به سرانه اشتغال کم، فضای کم برای ایجاد اشتغال (حداکثر 2 * 2 متر)، امکان فعالیت به عنوان شغل خانگی اشاره کرد. بر اساس تحقیقات موسسه  GIA ، از ابتدای شناسایی و اکتشاف یک کانی قیمتی تا پایان تراش و فروش نگین باعث ایجاد حداقل 200 حرفه مختلف می گردد. با در نظر گرفتن مراحل ساخت یک قطعه جواهر تعداد حرفه های ایجاد شده به مراتب بیش از این عدد است.
        برای مثال شهری مانند جیپور هند که از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر گوهرسنگ ها در زمینه زمرد و تانزانیت اعلام شده حدود 150 هزار تا 300 هزار شغل در زمینه تراش سنگ های قیمتی دارد. این نتیجه حاصل چهل سال کار بر روی ایجاد زیر ساخت ها از جمله تقویت نیروی انسانی ماهر است. باتوجه به اعلام مشهد بعنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ ها در سال 2016 ، کشور ما نیز برای حفظ این عنوان در وهله اول نیازمند ایجاد زیر ساخت برای تقویت نیروی انسانی ماهر است. در همین راستا دبیرخانه سعی به معرفی صحیح پتانسیل های این رشته و تربیت نیروی متخصص از دوره متوسطه (دبیرستان) تا تحصیل در مقاطع آموزش عالی دارد که در کنار آموزش های سنتی استاد شاگردی مکمل یکدیگر باشند.
   
  1. در برخورد با دانش آموزان مختلف،دبیرخانه با چند گروه مواجه گردید، گروه بسیار  نا امید به آینده ی تحصیلی و شغلی، گروه با انگیزه و انرژی، گروه سر درگم، که بین چند راهی انتخاب بودند و گروه بی تفاوت که برایشان چگونگی رشته و شغل  متفاوت نبود، در راستای کمک به هدف گذاری صحیح نسل جوان و ترسیم صحیح تر مسیر انتخاب رشته و شغل، دبیرخانه امیدوار است که با اینگونه جلسات و رفت و آمد ها دنیای جدید و پر جاذبه ی گوهرسنگ ها، امکان ورود به رشته های مختلف و مربوط برای دانش آموزان ترسیم نماید. همچنین امیدواریم اینگونه آمد و رفت ها محدود به هفته مشاغل نباشد و در طول سال برای دانش آموزان بستر آشنایی محیا گردد.
  2. در آخرین روز از هفته ی مشاغل و پس از تحلیل و بررسی حضور و تعداد بازدیدکنندگان، نقطه قابل تامل عدم استقبال و حضور حتی یک مدرسه پسرانه جهت بازدید بود که این امر نشان ازکم اهمیت بودن ارزش رشته های مهارتی برای مدیران و مسئولان آموزشی در دبیرستان های پسرانه دارد، حال آنکه می دانیم توسعه رشته های فنی و مهارتی نخستین گام در کاهش نرخ بیکاری، تقویت تولید داخلی و ایجاد اشتغال است.
     
  چشم انداز:
  • ساخت تعداد بیشتر و موضوعات متنوع تر کلیپ های آموزشی دبیرخانه
  • ترغیب بخش دولتی و خصوصی به ایجاد هنرستان های کاردانش از اهداف دبیرخانه می باشد. (در حال حاضر هنرستان های رشته گوهرتراشی در سطح مشهد، محدود به  سه هنرستان است)
  •  دبیرخانه با عنایت به اهداف ترویجی خود به دنبال گسترش و فراگیر تر شدن این رشته بین قشر جوان، خلاق و با انگیزه است تا مشاغل این حوزه که بیشتر به شکل استاد شاگردی و پدر فرزندی رشد کرده، به صورت حرفه ای و آکادمیک با تکنولوژی روز دنیا پیشرفت کند و جامعه ی مخاطب جوان را جذب مشاغل خود نماید.
  • دبیرخانه شهرجهانی گوهرسنگ ها در نظر دارد تا حوزه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی (اعم از طراحی سنتی و مدرن، ساخت، تولید و فروش) را بعنوان رشته ای به روز به همگان معرفی کند. به این معنا که به معرفی سازمان های بزرگ دنیا (GIA) که مشغول آموزش و تجارت در این حوزه هستند، نرم افزارها و دستگاه های جدید مرتبط، شیوه های تجارت الکترونیکی حوزه گوهرسنگ ها و خرید و فروش بین المللی و... برای جامعه ی مخاطب خود معرفی کند.

  وضعیت اقتصادی

         وجود اقتصاد تک محصولی متکی برنفت، مانع حضور پر رنگ بخش معدن در عرصه اقتصاد کشور است. سنگ قیمتی یکی از منابع درآمدزا و اشتغال زا اما ناشناخته در کشور ما می باشد. که پتانسیل های هنگفت پرسودی را در خود در این سرزمین انباشته نگاهداشته، به عنوان مثال در یک مقایسه که اطلاعات آن از خوشه (صنعت) جواهرات مشهد به دست آمده با عنوان گردش نقدینگی جواهرات اطلاعات زیر به دست آمده است
   
  گردش نقدينگي سنگ هاي قيمتي                   700 ميليارد دلار
  گردش نقدينگي طلا در بخش جواهرات           280 ميليارد دلار
  گردش نقدينگي جواهرات                              980 ميليارد دلار
         این آمار خود گویای ارزش سرمایه گذاری بر روی سنگ های قیمتی را مشخص می کند. به طوری که به لحاظ ریالی نیز طبق مقایسه زیر علت ارجحيت این سرمايه گذاري کاملاً مشهود است.
  - ارزش يك زمرد 12 گرمي (60 قيراط)          1000000       دلار
  - ارزش طلا 12 گرمي                                      500        دلار
  گردش نقدينگي سنگ هاي قيمتي در جهان سالانه به حدود 700ميليارد دلار مي رسد.
   

  وضعیت اشتغال:

         از مزایای کار بر روی سنگ های قیمتی می توان به سرانه اشتغال کم (50 تا 100 میلیون ریال به ازای هر نفر)، فضای کم برای ایجاد اشتغال (حداکثر 2*2 متر)، امکان فعالیت به عنوان شغل خانگی، اشاره کرد.

  بر اساس تحقيقات موسسهGIA  :

        از ابتداي شناسايي و اکتشاف يک کاني قيمتي تا پايان تراش و فروش نگين باعث ايجاد حداقل  200 حرفه مختلف مي گردد. با در نظر گرفتن مراحل ساخت يک قطعه جواهر تعداد حرفه هاي ايجاد شده به مراتب بيش از اين عدد است. (تا 280 حرفه ذکر شده است).

   

   

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ خراسان

تلفن تماس : 37259311_37269070_37269502-051 داخلی 110,111
فکس : 05137269502

آدرس سایت : gemstones.razavichto.com

ایمیل :info@wcc-gemstones.com

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق