-  سه شنبه 21 مرداد 1399 ساعت 9:44
 • تراش گوهرها

        هر كاني  و يا ماده اي كه بتوان جهت مصارف زينتي مورد استفاده قرار داد گوهر (Gem) ناميده مي شود. برش و تراش کانی جواهر را گوهرتراشی و تراشکار را گوهر تراش می نامند و هر گوهرتراش، در تراش نوعی گوهر (که از ویژگی های فیزیکی، ترک ها و رنگ های آن آگاهی کامل دارد) مهارت دارد. در شهر مشهد تراش گوهرها به دو گونه سنتی و نوین انجام می گیرد.

  شیوه سنتی: در برخی از کارگاه های مشهد به شیوه سنتی تراش سنگ انجام می شود و روش های سنتی تراش را حفظ کرده است. گوهرتراشان شیوه سنتی، فن و هنر خود را به صورت نسل به نسل حفظ و کرده و انتقال می دهند. مواد، تکنیک ها و دستگاه های مورد استفاده به صورت سنتی می باشد.

  شیوه های نوین: این گروه از کارگاه ها با تمامی شیوه های تراش (دامله_زاویه تراشی) آشنا هستند و اغلب فضای مناسب جهت دوره های آموزشی تراش سنگ های قیمتی را دارا هستند. ابزار و دستگاه های و فنون به کار گرفته شده در این کارگاه ها به روز بوده و کانی و فنون تراش به صورت علمی مورد مطالعه قرار می گیرد.


   

   

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه: مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ خراسان

تلفن تماس: 37259311_37269070_37269502-051 داخلی 110,111

فکس: 05137269502

آدرس سایت: gemstones.razavichto.ir

ایمیل:  shahrejahanigoharsang@iran.ir
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق