-  سه شنبه 21 مرداد 1399 ساعت 9:44
اخبار شنبه 26 مرداد 1398 ساعت 9:28

همایش سومین سال انتخاب مشهد شهرجهانی گوهرسنگ ها برگزار شد

همایش سومین سال انتخاب مشهد شهر جهانی گوهرسنگ ها با حضور مسئولان و دست اندرکاران برگزار شد:

      به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ملیحه سلطانی دبیر مشهد شهرجهانی گوهرسنگ ها، در این همایش که در موزه خراسان برگزارشد، گفت: بعد از انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی گوهر سنگ ها با بخش خصوصی درست گفت و گو کرده و به درستی نیز از این ظرفیت بهره مند شویم.  وی ادامه داد: قبل از انتخاب مشهد به عنوان شهرجهانی گوهرسنگ ها موزه ای در این زمینه ندشتیم اما بعد از معرفی مشهد، 3 موزه گوهرسنگ در مشهد ایجاد و راه اندازی شده است، که یک موزه در موزه بزرگ خراسان، یک موزه در پردیس آرامگاه فردوسی و سومین موزه نیز در پارک موزه علوم زمین مشهد است.
       سلطانی به دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه گوهرسنگ ها اشاره کرد وگفت: احداث اولین هنرستان کاردانش هنرهای ایرانی اسلامی با هم افزایی اداره کل آموزش و پرورش استان اجرایی شد و مهرماه سال جاری دانش آموزان تحصیل را در این مدرسه آغاز خواهند کرد. وی درباره اهمیت راه اندازی این مدرسه اظهارکرد: دانش آموزان پس از پایان دبیرستان قادر به کار خواهند بود و از همان دوره دبیرستان شاغل می شوند.
      و افزود: استاندارد سازی یکی از اقداماتی است که موجب اطمینان بخشی محصولات تولیدی می شود که در این زمینه، تدوین استاندارد فیروزه و روش های آزمون آن، تدوین استاندارد عقیق و روش های آزمون آن انجام شد. هم چنین ایجاد مرکز ملی گوهر سنگ ها در مشهد از دیگر برنامه های شهر جهانی است که مراحل اولیه ایجاد این مرکز طی شده است، در این مرکز تمام اتفاقاتی که گردشگر می تواند بداند و ببیند، پیش بینی شده است.
      سلطانی اظهار کرد: ایجاد آکادمی تخصصی طراحی با همکاری شرکت شهرک های صنعتی و کمیسیون تخصصی سازندگان طلا و جواهر، ایجاد آزمایشگاه تخصصی گوهرشناسی در مرکز فناوری های پیشرفته دانشگاه فردوسی مشهد، ایجاد انجمن تخصصی طلا و نقره ، جواهر و سنگ های قیمتی مشهد، نصب المان های شهری با محوریت گوهرسنگ ها بعد از انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی گوهر سنگ ها انجام شده است.
وی یادآورشد: در آینده و پس از این که پایه گذاری آموزش درمقطع متوسطه ، وارد بحث آموزش عالی نیز خواهیم شد. 
      هم چنین محمد مطیع معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  خراسان رضوی در این همایش گفت: آموزش و اصلاح فرآیندهای آموزشی از مهم ترین مباحثی است که شورای جهانی برآن تاکید دارد. کلاس های کوتاه مدت را که داشتیم افزایش دادیم و اصولی تر به بحث آموزش ورود پیدا کردیم و ایجاد هنرستان صنایع دستی در دستور کار قرار گرفت که از مهر ماه امسال دانش آموزان وارد این مدرسه می شوند.
       هم چنین « جواد پیش بین » رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ های قیمتی ایران نیز در این همایش گفت: مشهد، تهران، اصفهان، یزد و تبریز به ترتیب تامین کنندگان طلا، نقره و سنگ های قیمتی کشورهستند. وی با اشاره به جایگاه استان خراسان رضوی و مشهد در این زمینه اظهار کرد:  28.4درصد طلای کشور را ما در خراسان رضوی مصرف می کنیم.
در پایان همایش از استادان، کارآفرینان و دستگاه های اجرایی که همکاری موثر با دبیرخانه شهر جهانی داشته اند تقدیر شد.

 


 

منبع:   تعداد بازدید : 696 نوشته شده توسط: مدیر سایت سنگ های قیمتی

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه: مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ خراسان

تلفن تماس: 37259311_37269070_37269502-051 داخلی 110,111

فکس: 05137269502

آدرس سایت: gemstones.razavichto.ir

ایمیل:  shahrejahanigoharsang@iran.ir
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق