20 خرداد روز جهانی صنایع دستی  -  یکشنبه 20 خرداد 1397 ساعت 8:56
برای نخستین بار همزمان با نوروز 97 :  -  سه شنبه 22 اسفند 1396 ساعت 12:28
 • وزارت آموش و پرورش در راستای مصوبه هیات وزیران با همکاری سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در آموزش های رسمی به آموزش هنرجویان هنرستان های کار و دانش می پردازد که دروس تخصصی(استانداردهای مهارت تعریف شده توسط سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری) با همکاری ادارات کل استان ها آموزش داده می شود. تا سال 95 رشته تراش سنگ های قیمتی یکی از هشت رشته تعریف شده در ساختار آموزشی بوده است .متولی آموزش های نوین در زمینه گوهرسنگها و علوم وابسته سازمان آموزش فنی و حرفه ای می باشد . این آموزش ها از سال 1383 با کمک تاسیس آموزشگاه آزاد شروع گردیده است و تا کنون گروهی از اعضا صنف طلا و جواهر و نیز گروهی از علاقمندان و متقاضیان آزاد آموزش های مربوطه را فراگرفته اند.
  دوره های آموزشی عبارتند از :
  1- شناخت سنگ های رنگی و درجه بندی(به مدت 430 ساعت)
  2- شناخت الماس و درجه بندی (به مدت 220 ساعت)
  3- تراش گوهرسنگ ها(به مدت 400 ساعت)

  در حال حاضر در زمینه گوهرشناسی و گوهرتراشی،جواهرسازی،طراحی جواهرات و گوهرسنگ ها مجموعا 8 آموزشگاه در مشهد فعالیت دارند.

  اهمیت آموزش :

  • ​تاثیر بر ایجاد اشتغال مولد
  • تاثیر بر ارزش افزوده
  • بهسازی بازار تجاری گوهر سنگها 
  • تاثیر بر بهبود شاخص های اقتصادی کشور 
  ​دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگها در راستای وظایف و توانمندی های خود ، دست به برگزاری دوره های آموزشی در سطح هنرستان ها و کارکنان صنایع دستی استان نمود .

  آموزش در هنرستان های کار و دانش :

      


   

   : آموزش شاغلین صنایع دستی 


   

   

  جمع کل نفرات : 124 نفر                                                جمع کل ساعات آموزشی : 12879 ساعت 
  بر اساس آمار حدود 700 نفر از اعضاء بر مشاغل در خوشه صنعتی جواهرات مشهد را افراد آموزش دیده تشکیل می دهند. 

   

  معرفی کلاس ها و دوره های برگزار شده ی آموزشی توسط دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگها  : 


   

  • اولین دوره آموزش مقدماتی طراحی  طلا و جواهر، خطی و کلاسیک  22الی 27آبان ماه 95 در مشهد با مشارکت دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ‌ها ،اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی  و اتحادیه صنف طلا و جواهر و نقره  مشهد و شرکت شهرک های صنعتی توسط خانم مهندس شیرین محمدی ، در خانه ملک در حال برگزار شد . 
   
   
     

   

   
  • نخستین دوره آموزش پیشرفته طراحی طلا و جواهر، خطی و کلاسیک 30الی 4خرداد ماه 96 در مشهد با مشارکت دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ‌ها ،اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و اتحادیه صنف طلا و جواهر و نقره مشهد و شرکت شهرک های صنعتی از صبح امروز به مدت یک هفته  توسط خانم مهندس شیرین محمدی ،در موزه بزرگ خراسان واقع در بوستان کوهسنگی  برگزار شد.
    
    
    
    
   • اولین دوره ی پیشرفته ی طراحی زیور آلات با نرم افزار ماتریکس با حضور استاد فرهنگ زاجفروشان از تهران ، سوم آبان ماه سال 96 لغایت خرداد سال97 در مکان موزه بزرگ خراسان ، دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگها برگزار خواهد شد .

    
    
  • برگزاری اولین کلاس آموزشی پرداخت و جلا مدرن مصنوعات طلا و نقره با حضور اساتید آلمانی، با هدف  بالا بردن سطح آگاهی و دانش هنرمندان و صنعتگران این حوزه، به روز رسانی آموزش های مرتبط و همچنین آشنا شدن با تکنولوژی روز دنیا جهت بهبود تولیدات داخلی، 28 و 29 بهمن ماه در دو گروه مجزا در مکان موزه بزرگ خراسان و با حضور اساتید آلمانی برگزار شد. 
   

   


ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ خراسان

تلفن تماس : 37259311_37269070_37269502-051 داخلی 110,111
فکس : 05137269502

آدرس سایت : gemstones.razavichto.com

ایمیل :info@wcc-gemstones.com

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق