• لینک مطالب به تفکیک
  • اشتغال و درآمد زایی در رشته های مرتبط با گوهر سنگ ها تضمین شده است


   

 • اشتغال و درآمد زایی در رشته های مرتبط با گوهر سنگ ها تضمین شده است - 1401

         

         


  نمودار های آماری پراکندگی جنسیتی دانش آموزان به تفکیک سال تحصیلی

   
  آموزش در هنرستان های کارودانش سال 97-96

   

  طراحی و نمونه سازی محصول با محوریت فیروزه (دوره دوم).           برگزاری ورک شاپ های ایده پردازی و طراحی جواهرات با همکاری کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و اداره کل فنی و حرفه ای (27 و28 تیر ماه 1397  در مشهد، 30 مهر ماه 1397  در مشهد و 28 آبان 1397  در جزیره کیش)
      
   


         برگزاری اولین ورک شاپ طراحی و ساخت زیوآلات سنتی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و دانشکده هنر دانشگاه بیرجند (16 الی 18 اردیبهشت ماه 1397)
         همکاری با اداره کل آموزش و پرورش در هفته مشاغل (اردیبهشت ماه 97) و بازدید گروه های آموزشی جهت معرفی رشته های تحصیلی و مشاغل وابسته به حوزه گوهرسنگ ها از جمله گوهرتراشی، گوهرشناسی، فیروزه کوبی، طراحی زیورآلات، حکاکی روی نگین و ..
   
               برگزاری دومین دوره طراحی زیورآلات با نرم افزار، با همکاری فنی و حرفه ای. این دوره که به دنبال احساس نیاز به تربیت طراحان ماهر، در بهمن سال 1395 آغاز و هم اکنون دومین دوره آن با همکاری فنی و حرفه ای در حال برگزاریست
   
  بازدید راهنمایان گردشگری کشور از مرکز تولید گوهر سنگ ها
   
              برگزاری اولین کلاس آموزشی پرداخت و جلا مدرن مصنوعات طلا و نقره با حضور اساتید آلمانی، با هدف  بالا بردن سطح آگاهی و دانش هنرمندان و صنعتگران این حوزه، به روز رسانی آموزش های مرتبط و همچنین آشنا شدن با تکنولوژی روز دنیا جهت بهبود تولیدات داخلی، 28 و 29 بهمن ماه در دو گروه مجزا در مکان موزه بزرگ خراسان و با حضور اساتید آلمانی برگزار شد. 


        اولین دوره ی پیشرفته ی طراحی زیور آلات با نرم افزار ماتریکس با حضور استاد فرهنگ زاجفروشان از تهران سوم آبان ماه سال 96 لغایت خرداد سال97 در مکان موزه بزرگ خراسان، دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ ها برگزار شد.      نخستین دوره آموزش پیشرفته طراحی طلا و جواهر، خطی و کلاسیک 30 الی 4 خرداد ماه 96 در مشهد با مشارکت دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ‌ها، اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و اتحادیه صنف طلا و جواهر و نقره مشهد و شرکت شهرک های صنعتی از صبح امروز به مدت یک هفته  توسط خانم مهندس شیرین محمدی، در موزه بزرگ خراسان واقع در بوستان کوهسنگی برگزار شد.
   

   

   

  معرفی کلاس ها و دوره های برگزار شده ی آموزشی توسط دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ ها:

         اولین دوره آموزش مقدماتی طراحی طلا و جواهر، خطی و کلاسیک 22 الی 27 آبان ماه 95 در مشهد با مشارکت دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ‌ها، اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و اتحادیه صنف طلا و جواهر و نقره  مشهد و شرکت شهرک های صنعتی توسط خانم مهندس شیرین محمدی، در خانه ملک در حال برگزار شد. 


         وزارت آموش و پرورش در راستای مصوبه هیات وزیران با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آموزش های رسمی به آموزش هنرجویان هنرستان های کار و دانش می پردازد که دروس تخصصی (استانداردهای مهارت تعریف شده توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) با همکاری ادارات کل استان ها آموزش داده می شود. تا سال 95 رشته تراش سنگ های قیمتی یکی از 8 رشته تعریف شده در ساختار آموزشی بوده است. متولی آموزش های نوین در زمینه گوهرسنگ ها و علوم وابسته سازمان آموزش فنی و حرفه ای می باشد. این آموزش ها از سال 1383 با کمک تاسیس آموزشگاه آزاد شروع گردیده است و تا کنون گروهی از اعضا صنف طلا و جواهر و نیز گروهی از علاقمندان و متقاضیان آزاد آموزش های مربوطه را فراگرفته اند.

  دوره های آموزشی عبارتند از:
  1- شناخت سنگ های رنگی و درجه بندی (به مدت 430 ساعت)
  2- شناخت الماس و درجه بندی (به مدت 220 ساعت)
  3- تراش گوهرسنگ ها (به مدت 400 ساعت)
  در حال حاضر در زمینه گوهرشناسی و گوهرتراشی، جواهرسازی، طراحی جواهرات و گوهرسنگ ها مجموعا 8 آموزشگاه در مشهد فعالیت دارند.

  اهمیت آموزش:

  • ​تاثیر بر ایجاد اشتغال مولد
  • تاثیر بر ارزش افزوده
  • بهسازی بازار تجاری گوهر سنگ ها 
  • تاثیر بر بهبود شاخص های اقتصادی کشور 
         ​دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ ها در راستای وظایف و توانمندی های خود، دست به برگزاری دوره های آموزشی در سطح هنرستان ها و کارکنان صنایع دستی استان نمود.

  آموزش در هنرستان های کار و دانش

   

  آموزش شاغلین صنایع دستی:


  جمع کل نفرات: 124 نفر                                                جمع کل ساعات آموزشی: 12879 ساعت
  بر اساس آمار حدود 700 نفر از اعضاء بر مشاغل در خوشه صنعتی جواهرات مشهد را افراد آموزش دیده تشکیل می دهند. 

   

  بازگشت به بالای صفحه

   

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه: مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ خراسان

تلفن تماس: 37259311_37269070_37269502-051 داخلی 110,111

فکس: 05137269502

آدرس سایت: gemstones.razavichto.ir

ایمیل:  shahrejahanigoharsang@iran.ir
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق