نمایشگاه بین المللی طلا و جواهر  -  دوشنبه 13 مرداد 1399 ساعت 9:24
اخبار پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 8:38

بهاره پورسمنانی، خالق اثر «آرامشی از جنس فیروزه»

المان‌های هنری، جلوه‌های خاصی از تزئینات شهری هستند.

بهاره پورسمنانی، هنرمند و ایده‌پرداز المان‌های شهری معتقد است: المان‌های هنری، جلوه‌های خاصی از تزئینات شهری هستند که مشهد در سال‌های اخیر توانسته جایگاه شایسته‌ای را در این زمینه کسب نماید. 

این هنرمند که در سال‌های گذشته با مشارکت در طراحی و اجرای المان‌های نوستالژیکی چون «آجیل شب عید» و «خانواده کلاه قرمزی» در فضاسازی شهر مشهد همکاری داشته، امسال اثری متفاوت را در بخش تزئینات و آذین‌بندی شهری ارائه نموده است.

به گزارش ستاد خبری «خانه بهار»، پورسمنانی در تشریح اثر امسال خود با عنوان «آرامشی از جنس فیروزه» اظهار داشت: این اثر که در حوزه مبلمان شهری قرار می‌گیرد، اثری کاربردی متشکل از چند سنگ فیروزه نما است که با جانمایی در گذرگاه عابرین پیاده، محلی برای استراحت شهروندان خسته از تکاپوی عید، فراهم می‌آورد.

وی هدف از ساخت این اثر را معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت گران‌سنگ‌های ایران برشمرد و افزود: اثر مذکور با معرفی فیروزه به‌عنوان یکی از گوهرسنگ‌های ارزشمند مشهد، آگاهی و شناخت شهروندان و مسافران را در این زمینه ارتقاء می‌بخشد.

این هنرمند در تشریح جزئیات فنی این اثر گفت: «آرامشی از جنس فیروزه» در تعداد ۴ عدد ساخته خواهد شد. جنس این اثر از متریالی همانند سنگ فیروزه صیقل داده شده و رنگ‌آمیزی می‌شود.

پورسمنانی، ضمن تقدیر از تلاش‌های شبانه‌روزی دست‌اندرکاران «خانه بهار»، برگزاری این دوره از جشنواره هنر شهری مشهد را حرفه‌ای‌تر از ادوار گذشته دانست و بیان داشت: اطلاع‌رسانی اینترنتی سریع و پخش زنده مراحل مختلف؛ از ثبت‌نام هنرمندان تا داوری آثار در فضای مجازی، نقش مهمی در آگاهی‌رسانی، اعتمادسازی و برگزاری منظم جشنواره امسال داشت. وب‌سایت دسترس‌پذیر «خانه بهار» نیز از تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر سرعت و سهولت ثبت‌نام و ارائه‌ی آثار هنرمندان برخوردار بود. بخش‌بندی و تفکیک حوزه‌های تخصصی در فراخوان امسال را می‌توان از دیگر مزیت‌های این جشنواره در قیاس با سال‌های گذشته برشمرد. 

این هنرمند در بخش دیگری از سخنانش، ضمن تأکید بر اهمیت جایگاه شهروندان در هنر‌های شهری، خاطر نشان ساخت: مخاطبان هدف آثار هنرهای شهری، شهروندان هستند، از این‌رو هنرمندان باید در تمامی مراحل ایده‌پردازی، طراحی، ساخت، جانمایی و نصب اثر در شهر، شهروندان را در نظر داشته و اثری را طراحی و اجرا کنند که قادر به تعامل و برقراری ارتباط پویا با عامه مردم باشد.

وی گفت: هنرهای شهری، علاوه بر کارکرد زیبایی‌شناختی در شهرها، سبب افزایش سطح سواد بصری مردم شده و ایشان را به تفکر وا می‌دارد.

بهاره پورسمنانی در پایان، تجربه هنری و دانش علمی را در کنار یکدیگر، برای هنرمند فعال در عرصه هنرهای شهری ضروری دانست و عنوان کرد: در بحث هنرهای شهری، تجربه هنری و دانش فنی مکمل یکدیگر بوده و اثر هنری قابلیت اجرا و نصب در شهر را دارد که براساس قواعد علمی و سازگار با اصول شهری طراحی شده باشد.


 
 


منبع:   تعداد بازدید : 1061 نوشته شده توسط: مدیر سایت سنگ های قیمتی

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه: مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ خراسان

تلفن تماس: 37259311_37269070_37269502-051 داخلی 110,111

فکس: 05137269502

آدرس سایت: gemstones.razavichto.ir

ایمیل:  shahrejahanigoharsang@iran.ir
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق