نمایشگاه بین المللی طلا و جواهر  -  دوشنبه 13 مرداد 1399 ساعت 9:24
اخبار سه شنبه 19 فروردین 1399 ساعت 9:8

نکوداشت هنرمند پیشکسوت سوزن دوزی خراسان رضوی برگزار شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی گفت: مراسم نکوداشت، محمود پسران قصابان هنرمند پیشکسوت سوزن‌دوزی خراسان‌رضوی برگزار شد.

به گزارش  روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی ابوالفضل مکرمی‌فر امروز 30 بهمن ماه 1398 در این مراسم نکوداشت که در موزه بزرگ خراسان برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: استاد محمود پسران قصابان سال که سال 1324 در قوچان متولد و اکنون ساکن مشهد است، حدود نیم قرن در زمینه سوزن دورزی مینیاتوری فعالیت کرده است.
او درباره این استاد پیشکسوت اظهار کرد: این استاد در 8 سالگی به تهران مهاجرت کرده و در در آن جا کلاس نقاشی و رنگ آمیزی را زیر نظر استاد محمد تجویدی گذرانده است، هم چنین هنر مینیاتور و سوزن دوزی را آموخته و در زمینه سوزن دورزی مینیاتوری فعالیت هنری را ادامه داده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به استعداد و توانمندی‌های استاد قصابان اظهار کرد: باید لقب پنجه طلائی را به این استاد بدهیم ، چون صدها اثر را در طول پنج دهه فعالیت هنری خلق کرده است.
او ادامه داد: نکوداشت استاد قصابان را بهانه کردیم تا به او بگوییم حاصل نیم قرن تلاش بی وقفه و مستمر او در عرصه صنایع دستی و هنرهای سنتی به ویژه سوزن دوزی در خطه خراسان بی حاصل نبوده است.
مکرمی‌فر اظهارکرد:همه دوستداران شما، امروز در این جا جمع شده ایم تا بگوییم کوشش های ماندگار شما در عرصه‌های صنایع دستی و هنرهای سنتی را فراموش نخواهیم کرد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: استاد قصابان هنرمندی چیره دست است که استاد فرشچیان در وصف اش  گفته «من با رنگ نمی توانم اثر را این گونه با ظرافت در بیاورم، من به خالق این آثار سجده می کنم.
مکرمی‌فر افزود: همه کسانی که با استاد قصابان آشنا هستند او را شخصی پرتلاش، دقیق، فروتن و متواضع می دانند که به درستی و صفات واقعی او را توصیف می کنند.
او تاکید کرد: می دانیم که در قبال 5 دهه تلاش در زمینه سوزن دوزی هنرهای سنتی پاسخ در خور دریافت نکرده‌اید اما حضور علاقه‌مندان به شما در این جلسه این پیام را می دهند که چقدر محبوب هستید.
مکرمی‌فر با بیان این که ذوق و دقت در تمام کارهای استاد قصابان نمایان است، ادامه داد: جریان فرهنگی کشور به استادانی مانند قصابان وابسته است و یکی از دلایلی که کمتر به آن‌ها توجه شده این است که محجوب هستند و مطالبه گری برای خود ندارند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تصریح کرد: امیداوریم با برگزاری نکوداشت بخش کوچکی از زحمات این استاد را جبران کنیم.
هم چنین محمدمطیع معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی با بیان این که خیلی دیر به سراغ استاد قصابان رفتیم، اظهار کرد: خوشبختانه با تاکید و حمایت مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در زمان حیات شان به سراغ استادان و هنرمندان رفتیم و برای آن ها نکوداشت برگزار کردیم.
او به توانمندی‎های هنرمندان ایرانی اشاره کرد و افزود: وقتی استادان و هنرمندان ما در نمایشگاه‌های خارجی حضور پیدا می کنند، خارجی‌ها برای هنر و توانمندی‎های آن‌ها سر تعظیم فرود می آورند.
مطیع با بیان این که سوزن دوزی ایران در دنیا زبانزد است، یادآورشد: ویژگی خاص آثار استاد قصابان این است که استاد قصابان به صورت موضوعی در این زمینه هنری فعالیت کرده است.
او گفت: از مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی قول گرفتم که استاد قضابان در مرکزآفرینش و پژوهش هنرهای سنتی خانه ملک مشغول به آموزش شود.
مطیع با بیان این که باید این هنر را به نسل‌های بعد منتقل کنیم، اظهار کرد: خطه قوچان هنرمند پرور و پهلوان پرور است، به قوچان باید بیش از این توجه می شد و از امروز قول می دهیم و عاجزانه تقاضا می کنم به ما و یکی از هنرهای آن که یکی از معدود سکانداران این هنر هستند، کمک کنند تا این هنر زنده بماند.
او افزود: از اهتمام، و تاکید مکرمی‌فر مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی برای تجلیل از پیشکسوتان 3 حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سپاسگزاری می کنم.
در ادامه پس از پخش مستند استاد پسران‌قصابان، او پشت تریبون رفت و  گفت: نقاشی های مینیاتوری زیادی از جمله تابلوی عصر عاشورای استاد فرشچیان را سوزن دوزی کرده ام.
او با بیان این که 55 سال کار سوزن دوزی را مدام  انجام داده ام، افزود: در گذشته روزی 12-13 کار می کردم اما اکنون توان روزانه 5-6 ساعت کار را بیشتر ندارم.
در پایان این مراسم لوح تقدیر و هدیه‌هایی از سوی مدیرکل میراث فرهنگی، معاون صنایع دستی اداره کل ، معاون گردشگری اداره کل ، مرکز آفرینش های هنری آستان قدس رضوی، هنرمندان خانه ملک، استاد قوچانی و دوستداران استاد، دانشجویان و شاگردان، به استاد پسران قصابان تقدیم شد.
گفتنی است: استاد محمود پسران قصابان سال 1324 در قوچان متولد  و در کودکی به همراه خانواده از قوچان به تهران می رود و سوزن دوزی را از سن 13-14 سالگی آغاز می کند، در سن 46 سالگی به مشهد می آید و در شهر امام رضا ازدواج می کند،  و در این شهر فعالیت هنری در رشته سوزن دوزی را ادامه می دهد و چندین دهه بدون وقفه فعالیت سوزن دوزی داشته است.


 

منبع: سایت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی  


منبع:   تعداد بازدید : 271 نوشته شده توسط: مدیر سایت سنگ های قیمتی

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه: مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ خراسان

تلفن تماس: 37259311_37269070_37269502-051 داخلی 110,111

فکس: 05137269502

آدرس سایت: gemstones.razavichto.ir

ایمیل:  shahrejahanigoharsang@iran.ir
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق