برگزاری ورکشاپ تخصصی رندرینگ جواهرات در مشهد -  دوشنبه 9 اردیبهشت 1398 ساعت 12:0
اخبار پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 8:34

نشست شهردار مشهد با فعالان صنایع دستی استان برگزار شد

نشست هم اندیشی شهردار مشهد و مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی با فعالان حوزه صنایع دستی استان خراسان رضوی در دفتر شهردار مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی،محمدرحیم رهنما،مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی چهارشنبه شب بیست و نهم آذرماه در نشست هم اندیشی شهردارمشهد با فعالان حوزه صنایع دستی خراسان رضوی که در دفتر شهردار مشهد برگزار شد اظهارداشت: در خراسان رضوی 70رشته صنایع دستی فعال است که هم اکنون 50رشته آن فعال و دایر است.
تاسیس شهرک ملی گوهرسنگ ها
او افزود:سیاست میراث فرهنگی خراسان رضوی احیای رشته های منسوخ شده صنایع دستی و توسعه و ترویج صنایع دستی استان است. این اداره کل حمایت های لازم را به منظور پشتیبانی و حمایت از تمامی فعالیت های انجام گرفته و در دست اقدام انجام خواهد داد.
رهنما بیان کرد: مشهد در سال 2016موفق شد با توجه به ظرفیت ها وپتانسیل های موجود عنوان جهانی شهر گوهرسنگ ها را به دست آورد که این امر نشان دهنده اهمیت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در این استان است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی گفت: میراث فرهنگی تلاش خواهد کرد از همکاری و مشارکت همه ستگاه های مرتبط همانند شهرداری و دانشگاه فردوسی مشهد در جهت رشد و توسعه و ترویج صنایع دستی استان کمک بگیرد و هم اکنون نیز کارگاه ها و آزمایشگاه های ارزشمندی  در دانشگاه فردوسی مشهد فعال است و سعی خواهیم کرد شهرک ملی گوهرسنگ ها را تاسیس کنیم ضمن اینکه باید برند شهر جهانی گوهرسنگ ها در مشهد پایدار بماند.
او گفت: ما باید نقش بین المللی رقابتی خودمان را پیدا کنیم و از داشته ها و ظرفیت های خودمان بیشترین بهره گیری را داشته باشیم ما از ایجادموزه گوهرسنگ ها که قرار است توسط بخش خصوصی فعال در حوزه صنایع دستی ایجاد شود حمایت های لازم را انجام خواهیم داد.
رهنما خاطرنشان کرد: با توجه به شعارمان که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است ما تعهد داریم که 6هزار شغل در استان ایجاد کنیم که بخش مهمی را مشاغل صنایع دستی می تواند در بربگیرد.
برند مشهد شهر جهانی گوهرسنگ هارا حفظ کنیم
قاسم تقی زاده خامسی، شهردار مشهد نیز گفت:مشهد که عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگها را به دست آورده هیچی کمتر از سایر رقبای خود از جمله جیپور ندارد و در بسیاری از موارد از پتانسیل های بیشتری برخوردار است. ما در مشهد پتانسیل های خوبی داریم و باید در مورد آنچه امروز نداریم صحبت کنیم .
او افزود: برای پایدار ماندن برند مشهد شهر جهانی گوهرسنگ ها باید هدف خود را مشخص کنیم اینکه چه ماموریتی برای این کار داریم و چشم اندازمان را شمخص و فرصت های موجود را شناسایی کنیم.
تقی زاده خامسی تصریح کرد: بخش خصوصی فعال در حوزه صنایع  دستی باید به خودشان اتکای بیشتری داشته باشند ما همه باید تلاش کنیم برند شهر جهانی گوهرسنگ ها را حفظ و به همه مردم و جهانیان معرفی کنیم و برای 2سال و نیم باقیمانده از 4سال شهر جهانی، تصمیم گیری و برنامه ریزی کنیم و بخش فعال خصوصی باید این کار را انجام دهد .ما داشته های زیادی در بخش موزه ها داریم و در صادرات هم باید دقت بیشتری داشته باشیم.
شهردار مشهد گفت:شهرداری از تمامی فعالیت هایی که در این حوزه صورت خواهد گرفت حمایت های لازم را انجام خواهد داد باید در ایجاد بازارها، ذینع ها هم پای کار باشند و دیده شوند.
او افزود:سایت شهر جهانی گوهرسنگ ها باید به زبانهای بین المللی فعال باشد و برای پیشرفت در شهرجهانی گوهرسنگ ها باید مدرن بود و از شیوه های نوین بهره گیری کرد.ما امسال در جشنواره خانه بهار که نخستین جشنواره هنری شهر است از برند شهر جهانی گوهرسنگ ها هم استفاده خواهیم کرد و فضای لازم را در اختیار فعالان این حوزه قرار خواهیم دادو تخفیفات لازم را به فعالان برای استفاده از فضای تبلیغی شهری خواهیم داد.
در ادامه ملیحه سلطانی مسئول دبیرخانه مشهد شهر جهانی گوهرسنگ ها گزارشی از عملکرد این دبیرخانه ازائه داد و هریک از فعالان صنایع دستی به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

منبع:   تعداد بازدید : 393 نوشته شده توسط: مدیر سایت سنگ های قیمتی

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ خراسان

تلفن تماس : 37259311_37269070_37269502-051 داخلی 110,111
فکس : 05137269502

آدرس سایت : gemstones.razavichto.com

ایمیل :info@wcc-gemstones.com

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق