برگزاری ورکشاپ تخصصی رندرینگ جواهرات در مشهد -  دوشنبه 9 اردیبهشت 1398 ساعت 12:0
اخبار پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 8:37

یادداشت// نقش موزه بزرگ خراسان در حفظ مشهد شهر جهانی گوهرسنگ ها

باستان شناسان ، قدیمی ترین دست ساخته های بشر را مربوط به 800 هزار تا یک میلیون سال قبل از اطراف رودخانه ی کشف رود خراسان رضوی ، کشف کرده اند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی،ایران جزو یکی از ده کشور جهان به لحاظ دارا بودن گوهر سنگ ها است و نیمی از سنگ های قیمتی جهان در ایران وجود دارد گردش مالی گوهرسنگ ها در جهان سالانه به 800 میلیارد دلار تخمین زده می شود .
خراسان رضوی دارای  764  معدن و 46 نوع ماده معدنی دارای بهره برداری است از مجموع گوهرسنگ های شناسایی شده در ایران، حداقل 22 نوع آن در خراسان رضوی است و همین امر باعث شده که مشهد به عنوان قطب سنگ های قیمتی در ایران و جهان شناخته شود و به یکی از کانون های بزرگ داد و ستد سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ، تبدیل گردد . وجود خوشه صنعتی جواهرات و دبیرخانه کانون هماهنگی دانش صنعت و بازار سنگ های قیمتی در مشهد ، اهمیت مشهد را بیشتر نموده است . پژوهش ها کشف سنگ فیروزه در خراسان را به  5500  سال قبل می رسانند.
پادشاهان فیروزه را سنگ آرزوهای خود می دانستند. مهمترین معدن فیروزه ی ایران در روستای معدن شهر فیروزه در خراسان رضوی قرارا دارد . در خراسان رضوی سنگ ها و کانی های قیمتی دیگری همچون طلا ، الماس ، کرندوم و ... وجود دارد .این ظرفیت ها و پتانسیل ها سبب شده است که در سال 2016  میلادی مشهد بتواند عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ ها را به ارمغان بیاورد . این مهم پس از بررسی و بازدید میدانی رئیس و اعضای شورای جهانی صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه و ارزیابی صورت پذیرفته توسط این گروه به وقوع پیوست .
یکی از مجموعه های کم نظیر گوهرسنگ ها در موزه برگ خراسان تحت عنوان مجموعه ایران شید به مدیریت آقای عمو ،  به نمایش در آمده است .
این مجموعه از بزرگترین و منحصر به فردترین مجموعه ی نمایشگاهی گوهرسنگ ها در ایران است که فعالیت خود را در موزه بزرگ خراسان ، آغاز نموده است در این نمایشگاه بیش از 100 نمونه سنگ های گوهرین از ایران و جهان شامل زمرد ، دمانتوئید ، فیروزه کریزوکولا ، مالاکایت ، کیانیت ، انواع کوارتز ، عقیق ، جاسپر ، تورمالین ، زبرجد ، فولوریت ، کهرباء ، دلربا ، یاقوت ، مرجان ، پیریت ، لاجورد و جید به نمایش در آمده است .
از دیگر گوهرسنگ های کم نظیر این مجموعه می توان به دمانتوئید اشاره نمود که در دنیا کمیاب است و بهترین نوع آن در شهرستان جیرفت استان کرمان ، استخراج می شود .
انواع فیروزه ای خوش آب و رنگ نیشابور که با کیفیت ترین فیروزه دنیا محسوب می گردند ،انواع آمتیست ، سیترین و آمترین که بصورت تراش استاندارد برلیان کات و یا حجم تراشی نقش گرفته اند ، زینت بخش این نمایشگاه گوهرین هستند .
از دیگر گوهرسنگ های به نمایش در آمده می توان به انواع مجسمه ها ، سرویس هایی از آمتیست انواع آب نما ، صندلی های فلورید ، انواع ساچمه های گوهرین ، نگین ، زیورآلات و زمرد پنج شیر افغانستان نام برد .
یادداشت از محمد رضا پهلوان، مدیر موزه بزرگ خراسان
 
 

منبع:   تعداد بازدید : 1273 نوشته شده توسط: مدیر سایت سنگ های قیمتی

کلمات کلیدی:  باستان شناسان ، قدیمی ترین دست ساخته های بشر را مربوط به 800 هزار تا یک میلیون سال قبل از اطراف رودخانه ی کشف رود خراسان رضوی ، کشف کرده اند .


بازگشت چاپ خبر

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ خراسان

تلفن تماس : 37259311_37269070_37269502-051 داخلی 110,111
فکس : 05137269502

آدرس سایت : gemstones.razavichto.com

ایمیل :info@wcc-gemstones.com

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق