-  سه شنبه 21 مرداد 1399 ساعت 9:44
اطلاعیه ها فراخوان برگزاری جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران به میزبانی شهر گنبدهای فیروزه ای دوشنبه 7 تیر 1400 ساعت 11:59
با توجه به فعالیت بیش از 50 هزار هنرمند صنایع دستی که در قالب یک سوم صنایع دستی جهان در استان اصفهان کار می کنند، برنامه ریزی برای برگزاری اولین جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران دربخش های(مسابقه بین المللی نشان دست خلاق،نشان ملی همای زرین،مسابقه ملی فرش،مسابقه ملی طراحی فرش دستباف،مسابقه طراحی خلاقانه صنایع دستی،مسابقه ملی طراحی پوشاک با صنایع دستی و مسابقه  بسته بندی صنایع دستی ومسابقه ملی استارتاپ های صنایع دستی با برگزاری کارگاه ها ونشست های علمی و تخصصی و اجلاس شهرهای جهانی وملی صنایع دستی به همراه نمایشگاه آثارهنرمندان در تیرماه ۱۴۰۰ با مشارکت وزارت میراث فرهنگی ،اداره کل میراث استان ، شهرداری اصفهان و هلدینگ کافل در اصفهان برگزار خواهد شد.
به گفته وزیر میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کشور، در این جشنواره بالاترین نشان صنایع دستی دنیا در جمهوری اسلامی ایران(نشان دست خلاق) به برگزیدگان اهدا خواهد شد که علاوه بر کمک به بازاریابی در عرصه بین الملل ،عاملی برای حفاظت از جایگاه هنرمندان و هنر ایرانی خواهد بود.
جایزه نشان بین المللی «دست خلاق» است که در راستای پاسداری و نکوداشت مقام شامخ و ارزنده ی هنرمندان حوزه ی صنایع دستی و هنرهای سنتی ،  به عنوان عالی ترین نشان این حوزه در عرصه های بین المللی در نظر گرفته شده، برای اولین سال برگزاری به 6 نفر(3 هنرمند داخلی و 3 هنرمند خارجی) اعطاء می گردد و نام دارندگان این نشان به عنوان میراث زنده بشری در حافظه تاریخی هنری دنیا ثبت و ضبط خواهد شد.
دومین قسمت مهم در بخش های جشنواره ،«نشان ملی همای زرین » است که در 20 رشته صنایع دستی و هنرهای سنتی که به دوبخش پرروق و کم رونق تقسیم شده اند(  پررونق: قلمکار – مینا سازی – قالی – سفالگری – منبت چوب – گلیم بافی – خاتم سازی – ملیله سازی – قلمزنی – زیورآلات سنتی – رودوزی های سنتی  – چرم – زیلوبافی – نگارگری – شیشه گری سنتی – معرق چوب  و کم رونق : آیینه کاری – حجاری سنگ – گیوه بافی – قفل سازی)  به حائزین شرایط و رتبه های برتر مشارکت کننده تخصیص یافته و اعطاء می گردد.
از دیگر بخش های این جشنواره مسابقه ملی  طراحی فرش) در سه بخش طراحی مدرن، طراحی سنتی و رنگ و نقطه ) مسابقه طراحی خلاقانه صنایع دستی(طراحی خلاقانه در همه گرایش های صنایع دستی ) ،مسابقه ملی طراحی پوشاک با صنایع دستی(در قالب تزئینات و استفاده از مواد اولیه موجود و مرتبط با صنایع دستی ، مانند انواع منسوجات و پارچه های سنتی) می باشد.
برای این جشنواره بیش از 40 جایزه نقدی در نظر گرفته شده است که از مهم ترین آنها نشان بین المللی دست خلاق است که به 6 طرح برگزیده به صورت نقدی و از میان آنها به خلاق ترین طرح  و همچنین به 5 نفراز پیشکسوتان جایزه ویژه تعلق خواهد گرفت.
قابل ذکراست : دریافت کنندگان جایزه مذکور علاوه بر دریافت تندیس، لوح سپاس و جوائز نقدی، زمینه های نشان دست خلاق را به لحاظ سوابق فنی و تخصصی جهت سال های آتی برای خود فراهم می نمایند ،همچنین برای هر رشته 3 تا 5 داور تخصصی در نظر گرفته شده است که هر کدام با رزومه ای پر بار از فیلترهای ویژه عبور کرده اند تا برای اقدامی مهم آماده شوند.
نخستین جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران به میزبانی اصفهان ،شهر جهانی صنایع دستی 26 تا 29 تیرماه 1400 برگذار خواهد شد.علاقه مندان میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت جشنواره به ادرس   WWW.HIFESTIVAL.IR   مراجعه نمایند.
 
 
 
منبع:   تعداد بازدید : 172 نوشته شده توسط: مدیر سایت سنگ های قیمتی

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه: مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ خراسان

تلفن تماس: 37259311_37269070_37269502-051 داخلی 110,111

فکس: 05137269502

آدرس سایت: gemstones.razavichto.ir

ایمیل:  shahrejahanigoharsang@iran.ir
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق