نمایش ۶۸۹ گوهر سنگ در موزه گوهرسنگ های مشهد -  پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 8:44
برگزاری ورکشاپ تخصصی رندرینگ جواهرات در مشهد -  دوشنبه 9 اردیبهشت 1398 ساعت 12:0
نمایش ۶۸۹ گوهر سنگ در موزه گوهرسنگ های مشهد -  پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 8:20
نمایش ۶۸۹ گوهر سنگ در موزه گوهرسنگ های مشهد -  پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 8:20
دوره آموزشی گوهر شناسی در موزه بزرگ خراسان -  پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 8:20
 • 💠 دمانتوئید

        این گوهر از خانواده گارنت ها و به رنگ سبز می باشد. در فرآیند های دگرگونی شکل می گیرد. معمولاً شفاف تا نیمه شفاف است. درشت ترین و با کیفیت ترین بلورهای آن از استان کرمان استخراج می گردد. به دلیل شباهتی که با زمرد دارد برخی این دو را با یکدیگر به اشتباه می گیرند. دمانتوئید به دلیل رنگ خاص و کمیاب بودن در ساخت جواهرات کاربرد دارد.
   
 • 💠 شورل

        شورل، گوهری سیاه رنگ، غنی از آهن و نوع فراوان تورمالین است. بلورهای کدر و منشوری آن با طول چند متر دیده می شوند. این گوهر معمولاً در رنگ های سیاه ، سیاه مایل به قهوه ای، سیاه مایل به سبز و سیاه مایل به آبی در طبیعت وجود دارد . معادن آن کشور های آلمان، برزیل، تانزانیا، نامیبیا، سریلانکا، آفریقای جنوبی، آفریقای شرقی، ماداگاسکار، ایلات متحده آمریکا، روسیه، کانادا، مکزیک، استرالیا، میانمار، آفریقای شمالی و شیلی می باشد. این گوهر در زمان های قدیم‌ به عنوان جواهرات مورد استفاده قرار می گرفت، اما اکنون ارزش جواهری ندارد.
 • 💠 گوهر آراگونیت

       گوهر آراگونیت معمولاً شفاف یا نیمه شفاف است ولی نوع خالص آن بی رنگ یا سفید است. ناخالصی ممکن است موجب رنگ زرد آبی، صورتی یا سبز شود. آرگونیت به شکل های مختلف بلوری ریز، منشوری و شعاعی، مجتمع و همچنین به صورت قندیلی و سنگالی یافت شده و رخ آن بسیار ضعیف است و عمدتاً در محیط های رسوبی وجود دارد. این گوهر معمولاً در رنگ های بیرنگ، سفید، خاکستری، سفید مایل به زرد، سفید مایل به قرمز و بنفش کم رنگ در طبیعت وجود دارد. معادن آراگونیت اسپانیا، اسلواکی، چک، ترکیه، آلمان، ایتالیا، فرانسه، مکزیک، نیوزیلند، بریتانیای کبیر و ایلات متحده آمریکا می باشد. آراگونیت بیشتر در ساخت جواهرات کاربرد دارد.
 • 💠 گوهر هائولیت

       گوهر هائولیت به راحتی رنگ شده و به جای کانی های دیگر خصوصا فیروزه، بدل سازی می شود.

   
 • 💠 آمازونیت

      بیشتر در رنگ های سبز و آبی در طبیعت وجود دارد.

   
 • فلوریت - fluorite

      نام فلوریت از لغت فلوئوروم به معنی جاری شدن گرفته شده است. چرا که در پایین در آوردن دمای ذوب فلزات خصوصاً آلومینیوم به کار می رود.در اسید سولفوریک محلول است. در فرآیندهای هیدروترمالی ایجاد شده و به عنوان کانی فرعی در رگه ها وجود دارد. با کانی های باریت و گالن هم یافت است. در مجسمه تراشی، صنعت ذوب فلزات جهت پایین آوردن دمای ذوب فلزات کاربرد دارد. برای تولید اسید فلوئوریک به کار می رود. در صنایع داروسازی و مواد بهداشتی نیز کاربرد دارد.
 • 💠 بنیتوئیت - benitoite

       بر اساس نام شهری در کالیفرنیا که در آن کشف شده است (san Benito) نامگذاری شده است. دو رنگی شدید داشته و از زاویه مختلف آبی و بی رنگ دیده می شود و بلورهای بی رنگ آن تراش داده نمی شوند. جلای شیشه ای تا الماس گونه دارد. این گوهر معمولا در رنگ های آبی روشن، آبی تیره، ارغوانی، صورتی، سفید و بی رنگ در طبیعت وجود دارد. بیشترین کاربرد آن در ساخت جواهرات است.
   
 • 💠 پیریت

      پیریت به دلیل شباهت به طلا، طلای ابلهان نیز نامیده می شود و به زبان یونانی به دلیل وجود جرقه هنگام ضربه زدن به معنای آتش است. پیریت جریان برق را هدایت می کند. در اسید نیتریک به سختی حل می شود. تنها سولفیدی است که شیشه را خط می اندازد. با کانی های اسفالریت، گالن، پیروتیت، کالکوپیریت و ... هم یافت است. در فرآیندهای آتشفشانی و در پگماتیت ها یافت می شود.

   
 • 💠 اپیدوت

      این گوهر، بلورهای منشوری استوانه ای زرد، سبز، یا قهوه ای تیره داشته و کانی های هم یافت آن کلریت، گارنت های کلسیم دار، دیوپسید  وزوویانیت و کلسیت می باشد. انواع خالص اپیدوت بعضاً صیقل خورده یا به صورت مهره تراشیده می شود.


   
 • 💠 آونتورین

     این نوع کوارتز حاوی بلورهای بسیار ریزی هست که انعکاس نور داشته و اختلاف رنگ در آن مربوط به نوع درونگیر آن است. دلربای سبز رنگ دارای میکای سبز و دلربای قهوه ای دارای پیریت است، دلربای قهوه ای مایل به سبز نیز، ناشی از کانی گوتیت است. رنگ سفید مایل به آبی یا نارنجی آن مربوط به دیگر درونگیرهای آن می شود. گوهرسنگ مشابه مصنوعی به نام گلدستون برای بدل دلربا و آونتورین فلدسپار ساخته شده است که محتوی ریزه های سه گوش و شش گوش مس مخلوط با شیشه است. این گوهر معمولاً در رنگ های قهوه ای مایل به سبز، سبز، طلایی مایل به قهوه ای و قهوه ای در طبیعت وجود دارد. معادن این گوهر برزیل، هندوستان، روسیه، ژاپن، تانزانیا و ایالات متحده آمریکا می باشد. بیشترین کاربرد این گوهر در جواهرسازی است.
 • 💠 اسمیت زونیت

      معمولاً به رنگ های سبز آبی به صورت توده وار یا لایه های نازک یافت می شود. برای مصارف تزئینی صیقل می خورد که بعضاً به آن بونامیت می گویند و ممکن است در اثر وجود کبالت به رنگ صورتی و کادمیوم به رنگ زرد دیده شود. این گوهر معمولا در رنگ های سفید مایل به خاکستری، خاکستری تیره، سبز روشن، آبی روشن، زرد، قهوه ای، ارغوانی روشن و صورتی در طبیعت وجود دارد. معادن این گوهر بریتانیا، زامبیا، نامیبیا، ایالات متحده آمریکا، اسپانیا، یونان و ایران ( جنوب اصفهان، یزد، البرز، زنجان، ملایر ) می باشد. اسمیت زونیت معمولا برای مجموعه داران تراش می خورد.
   
 • 💠  گوهر عقیق

      عقیق از خانواده کوارتز است. به صورت توده ای و ریز دانه در فرآیند های ماگمایی شکل می گیرد. در اثر ترکیب با یون های مختلف طیف رنگی متفاوتی در عقیق مشاهده می گردد. عقیق را به دلیل سختی نسبتاً زیاد می توان در اشکال مختلف شکل داد. معمولاً نیمه شفاف است و جلای شیشه ای دارد. به شکل نواری دیده می شود.   
 • 💠 گوهر جید

  در واقع همان سنگ یشم است که گوهر مقدس چینی هاست. سیستم کریستالی آن منوکلنیک و دارای ترکیب شیمیایی سلیکات سدیم و آلومینیوم است و به دو گوهر جیدات و نفرایت تقسیم می شود. در سیستم منوکلنیک متبلور می شود. از جمله پیروکسن های کمیاب است و در سنگ هایی که دگرگونی درجه پایینی را تحمل کرده اند یافت می گردد. نوع سبز آن در جواهرسازی کاربرد دارد که به نام یشم یا جید خوانده می شود. به دلیل سختی نسبتاً بالا برای حجم تراشی (مجسمه تراشی) کاربرد دارد. از نمونه های خوش رنگ آن به عنوان نگین زیورآلات استفاده می شود.
 • 💠 گوهر تانزانایت

  به رنگ های آبی و بنفش مایل به آبی در طبیعت یافت می گردد. از خانواده اپیدوت است که اولین بار توسط مانوئل دسوزا در شمال تانزانیا کشف شد. تانزانایت در واقع یک نام تجاری برای با کیفیت ترین گوهر زئوسایت (نوعی اپیدوت) است که توسط Tiffani & the company  (کمپانی تیفانی) بر آن نهاده شد.

   
 • 💠 گوهر چشم ببر:

     گوهر چشم ببر از خانواده کوارتز است که لایه هایی از آهن بین سیلیس قرار گرفته است. در برابر اسیدها محلول است. به علت شباهت و تلالو خاصی که مشابه چشم ببر می باشد به این نام معروف شده است.
   
 • 💠 رودوکروزیت

      رنگ صورتی رودوکروزیت ناشی از وجود منگنز است. در رگه های ذخایر منگنز، مس، نقره و سرب یافت می شود. آرژانتین معدن قدیمی نوع نواری آن را دارد که به نام گل اینکا شناخته می شود. نمونه مرغوب و تجاری آن از آمریکا استخراج می شود. این گوهر معمولا در رنگ های صورتی، صورتی مایل به قرمز، زرد و قهوه ای مایل به زرد در طبیعت وجود دارد. معادن این گوهر آلمان غربی و شرقی، رومانی، چک اسلواکی، فرانسه، پرو، آمریکا، مکزیک و آرژانتین می باشد. بلورهای با کیفیت جواهر آن وجود دارد که برای مجموعه داران تراشیده می شود ولی نوع توده وار و نواردار آن برای مصارف تزيینی مصرف دارد.
 • 💠 یاقوت_کبود

      هر گوهر کروندم با کیفیت جواهری که رنگ غیر سرخ داشته باشد، سافایر نام دارد. هر چند که این نام فقط اختصاص به رنگ آبی آن دارد. تنوع رنگ آن ناشی از ناخالصی های آهن و تیتانیوم است که طیف رنگی وسیعی را بوجود می آورد، اما ارزشمندترین آن رنگ کبود و زلال آن است. بعضی یاقوت های کبود بی ثباتی رنگ خود را در نور طبیعی و مصنوعی نشان می دهند. معادن این گوهر میانمار، سری لانکا، هندوستان (کشمیر)، تایلند، استرالیا، نیجریه، ایالات متحده آمریکا (مونتانا) کامبوج، کنیا، کلمبیا و برزیل می باشد.
 • 💠 پادپارادچکا

     این نام در زبان سانسکریت به معنی شکوفه درخت " کنارلوتوس بلوسوم" می باشد و گوهری بسیار کمیاب است. این سافایر نارنجی مایل به صورتی به عنوان نوع متمایزی از انواع کرندوم است. معادن این گوهر میانمار، سری لانکا، آفریقای شرقی و ماداگاسکار می باشد. بیشترین کاربرد آن در ساخت جواهرات است.


   
ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ خراسان

تلفن تماس : 37259311_37269070_37269502-051 داخلی 110,111
فکس : 05137269502

آدرس سایت : gemstones.razavichto.com

ایمیل :info@wcc-gemstones.com

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق